TRİNİDAD VE TOBAGO

TRİNİDAD VE TOBAGO
Başkent Port of Spain
Nüfus 1.225.225
Konum Karayipler
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Trinidad ve Tobago’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Trinidad ve Tobago’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Trinidad ve Tobago’da yarasalarda bulunur. Köpeklerde görülmez ve  yolcuların çoğu için  büyük bir risk oluşturmaz. Aşı sadece şu gruplara önerilir:

·  Dış mekanda kalacak ve yarasa ısırıkları için risk bulunan ücra yerlerde diğer aktiviteleri yapacak yolcular (macera seyahati ve mağaracılık gibi),

·  Yarasalarla  veya  yarasalar etrafında çalışacak insanlar(vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanından 12 satten fazla kalarak transit gelen 1 yaş ve üzeri  yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Trinidad adasında yoğun ormanlık bölgelere seyahat edecek 9 aylık ve üzeri tüm gezginler için tavsiye edilir. 

Transit  veya güzergahi Tobago adası ile sınırlı olan yolcu gemisi veya uçak yolcularına tavsiye edilmez.

 

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Devlet hastaneleri ücretsiz olmakla birlikte imkanları sınırlıdır. Özel hastaneler mevcuttur ve pahalıdır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanelerde vizite ücreti 75-150 ABD Doları arası değişmektedir. Gecelik yatak ücretleri daha da yüksektir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel sağlık sigortası ücretleri yaşa, sağlık durumuna ve sigortanın kapsamına göre farklılık göstermekle birlikte aylık ortalama 120 ABD Doları civarındadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temin sıkıntısı bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi