TUVALU

TUVALU
Başkent Fongafale (Funafuti’de)
Nüfus 11.260
Konum Güney Pasifik
İklim Tropikal iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Su çiçeği, Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Tuvalu’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Tavula'da kontamine yiyecek yada sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir  uluslararası yolcudan  Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Ülkenin coğrafi konumu, maddi yetersizlik ve ülkenin birbirinden oldukça uzak 9 ayrı atolden( mercan adası) oluşması gibi nedenlerle ülkedeki sağlık koşulları kötü durumdadır.

Hastaneler

Ülkede sağlık hizmetleri oldukça sınırlıdır. Ülkenin tek hastanesi olan Princess Margaret başkent Funafuti’de bulunmaktadır. Princess Margaret hastanesinde gerçekleştirilemeyen operasyonlar için hastalar Fiji, Yeni Zelanda, Avustralya ve Tayvan’a gönderilmektedir. Vaitupu, Niutao ve Nui atollerinde ise “Halk Sağlık Merkez”leri bulunmakta olup uzman hemşirelerce yönetilmektedir. Diğer atollerde ise ebe ve hemşireler bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Pratisyen doktor muayene ücreti yaklaşık 60 Dolar, günlük hastane yatış masrafları ise 1850 Dolar civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sigorta sistemi sağlıklı işlememektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede genel hijyen standartı oldukça düşüktür. Dolayısıyla şebeke suyunun içilmemesi ve marketlerden temin edilecek şişe suların tüketilmesi tavsiye olunur.

İlaç Temin Koşulları

Ülkede sınırlı sayıda eczane bulunmakta olup, stoklarındaki ilaç sayısı ve çeşidi azdır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba