UGANDA

UGANDA
Başkent Kampala
Nüfus 37.700.000
Konum Doğu Afrika
İklim Ilıman bir iklim görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Uganda’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Uganda’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok menenjiti aşısı: Uganda Sahra-altı Afrikası “menenjit kuşağı”na dahildir. Eğer Uganda’yı hastalığın en sık görüldüğü kurak sezonda (Aralık-Haziran ayları arası) ziyaret edecekseniz aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Uganda’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Uganda’ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018): 

Ülkeye giriş gerekliliği: 1 yaş ve üzeri tüm yolcular için sarıhumma aşı sertifikası gereklidir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Var.

Sıtma (2018 ): Sıtma tehlikesi baskın olarak P. falciparum kaynaklı yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak,

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil  tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Uganda’daki sağlık hizmetleri müdahale, tedavi ve hijyen açısından ülkemiz standartlarının çok gerisinde kalmaktadır. 

Hastaneler

Hastaneler genellikle tam teşekküllü değildir. Bu nedenle, gelmeden önce ayrıntılı bir sağlık kontrolünden geçilmesinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir. Uganda’daki hastaneler, devletten sağlanan fonlar ve kar amacı gütmeyen özel kurumların desteği ile hizmet vermektedir. Hastanelerde ayrıca belirlenen hasta bakım olmadığı gibi, muayene ücretleri de hastalığın niteliğine göre değişiklik gösterdiğinden sabit bir ücret sözkonusu değildir. Ülkenin en büyük devlet hastanesi  Mulago Hastanesidir (Kampala) (1,790 yataklı).   Kalite ve standart bakımından ülke koşullarında en uygun hastaneler oldukları değerlendirilen Nakasero Hospital, Case Medical Centre, International Hospital Kampala, Kampala Hospital, Kololo Hospital ve TheSurgery Hospital’a ait bilgiler aşağıdadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

 • Nakasero Hospital: Danışma ücreti: 30-40 ABD Doları, Oda ücreti 100-250 ABD Doları, Adres 14A Akii Bua Road Kampala, 256 Uganda. P.O.Box: 25261. Tel: 256 414 346150/2/4, E-posta: info@nhl.co.ug, Acil servis tel.: +256776516596
 • Case Medical Centre: Danışma ücreti: 15-30 ABD Doları, Oda ücreti: 100-150 ABD Doları, Adres: Plot 69/71 Buganda Road, Kampala, Santral ve acil servis tel.: 0312 250 700, E-posta: casemedcare@casemedcare.org
 • International Hospital Kampala: Danışma ücreti: 20-30 ABD Doları, Oda ücreti: 80-200 ABD Doları, Adres: Plot 4686 St Barnabas Rd, Kisugu – Namuwongo, P.O.Box 8177 Kampala, Tel: +256 312 200 400, +256 414 309 800, e-posta: ihk@img.co.ug
 • Kampala Hospital: Danışma ücreti: 15-20 ABD Doları, Oda ücreti: 65 ABD Doları, Plot 6C MakinduClose (Adjacent to the Golf Course), P.O. BOX 35058, Kampala, Tel: 0312563400, E-posta: info@kampalahospital.org
 • Kololo Hospital: Muayene ücreti: 100-150 ABD Doları, Plot 16 Kololo Hill, Kawalya Kaggwa Close, Kampala, Tel: +256414 237582
 • The Surgery Hospital: Hasta Kabul ücreti: 46 ABD Doları, Muayene ücreti: 69 ABD Doları, Oda ücreti: 57 ABD Doları, Plot 2 Acacia Avenue, Kololo, Kampala, P.O. Box 24100, Tel: 256414256003

Sağlık Sigortası ve Primler

Hastanelerle anlaşması olan tek sigorta AAR Uganda’dır. Primleri  338 ABD Doları ile 846 ABD Doları arasında değişmektedir.

Diğer sağlık sigortası firmaları:

 • AIG Uganda Limited,
 • African Trade Insurance Agency
 • American International Group
 • APA Insurance (Uganda) Limited
 • Britam Insurance Company Uganda Limited
 • East African Underwriters Limited

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir suyunun içilmesi mümkün değildir. Çeşitli içme suları alışveriş merkezlerinden temin edilebilmektedir. "Rwenzori" marka içme suları tercih edilmelidir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçlar hastanelerden ve eczanelerden satın alınabilmekle birlikte piyasada önemli miktarda sahte ilaç bulunmaktadır. Uganda’da birçok aşı ve serum temin edilebilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı