URUGUAY

URUGUAY
Başkent Montevideo
Nüfus 3.251.526
Konum Ilıman Güney Amerika
İklim Uruguay'da ılıman iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Uruguay’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Uruguay’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Uruguay’da yarasalarda bulunur. Ancak köpeklerde görülmez ve yolcuların çoğu için büyük bir risk değildir. Aşı sadece şu gruplara önerilir:

·  Dış mekanda kalacak ve yarasa ısırıkları için risk bulunan ücra yerlerde diğer aktiviteleri yapacak yolcular(macera seyahati ve mağaracılık gibi),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak insanlar(vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:Yok..

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Uruguay’da devlet hastaneleri herkes için ücretsizdir. Bununla birlikte hastane koşulları yeterli olmayıp gerekli şekilde tedavi mümkün olmamaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanelerde muayene ücretleri 120 Amerikan Doları karşılığı Uruguay Pesosu civarında olup, Devlet Hastanelerine oranla daha iyi koşullarda hizmet verilmektedir. Yataklı tedavi gerektiren durumlarda, 170 ile 200 Amerikan Doları arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigorta primleri aylık 180 Amerikan Doları civarında olup özel sağlık sigortası yapılabilmesi için oturum izni koşulu aranmaktadır.  

İçme Suyu Temin Koşulları

Uruguay’da şehir suları içilebilir.

İlaç Temin Koşulları

Uruguay’da eczanelerden ilaç temini konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2019 Pazar

}