URUGUAY

URUGUAY
Başkent Montevideo
Nüfus 3.251.526
Konum Ilıman Güney Amerika
İklim Uruguay'da ılıman iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Uruguay’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Uruguay’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Uruguay’da yarasalarda bulunur. Ancak köpeklerde görülmez ve yolcuların çoğu için büyük bir risk değildir. Aşı sadece şu gruplara önerilir:

·  Dış mekanda kalacak ve yarasa ısırıkları için risk bulunan ücra yerlerde diğer aktiviteleri yapacak yolcular(macera seyahati ve mağaracılık gibi),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak insanlar(vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Uruguay’da devlet hastaneleri herkes için ücretsizdir. Bununla birlikte, modern bir hastaneden beklenen şartlarla kıyaslandığında, bu hastanelerin tedavi ve fiziki koşulları yetersiz bulunabilmektedir.

Özel hastanelerde ise muayene ücretleri asgari 120 ABD Doları’na tekabül etmekte ve devlet hastanelerine nazaran daha iyi koşullarda hizmet verilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yataklı tedavi gerektiren durumlarda, günlük yatak ve tedavi ücretleri 200 ile 500 ABD Doları arasında değişmektedir.

Yeni doğum yapan hastalarla ücretsiz olarak ilgilenilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigorta primleri aylık 70 ile 250 ABD Doları civarında olup, özel sağlık sigortası yapılabilmesi için oturum izni koşulu aranmaktadır.  

İçme Suyu Temin Koşulları

Uruguay’da musluk suyu içilebilir olmakla birlikte,  bunun yerine hazır su tüketilmesinde fayda görülmektedir. Hazır su tedariği oldukça yaygın ve çeşitlidir.

İlaç Temin Koşulları

Uruguay’da ilaç temini eczanelerden sorunsuz olarak yapılabilmektedir.

Sağlık sigortası olan kişiler ilaçlarını %25 indirimle satın alabilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi