ÖZBEKİSTAN

ÖZBEKİSTAN
Başkent Taşkent
Nüfus 31.025.500
Konum Kuzey Asya
İklim Uzun, kuru ve sıcak yaz, ılıman kış iklimi görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Özbekistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Özbekistan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Özbekistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Özbekistan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2013):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2018): Sadece P.vivax kaynaklı sıtma tehlikesi ülkenin güney ve doğusunda Afganistan, Kırgızistan ve Tacikistan’a sınır olan bölgelerde bulunan bazı köylerde Haziran ve Ekim ayları arasında sınırlı olarak mevcuttur. 2011 yılindan beri  yerel sıtma vakaları rapor edilmemiştir.  Sadece sivrisinek ısırıklarına karşı önlem alınması önerilir.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Ciddi rahatsızlık durumlarında Özbekistan’daki sağlık hizmet ve imkanları yetersizdir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastanelerinde muayene ücreti 15-50 ABD Doları arasında değişmektedir, hastane yatak ücretleri ise günlük yaklaşık 50 Dolardır. Özel kliniklerde ve hastanelerde muayene ücreti 75-150 Dolar arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özbek vatandaşları için bağlı bulundukları ilçedeki sağlık hizmetleri ücretsizdir.

 İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suları filtreden geçirildikten sonra kaynatılmak suretiyle içilebilecek hale gelmektedir. Yerli üretim  içme suyu piyasada bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Bazı özel ilaçlar (antibiyotikler vb.) hariç, her türlü ilacı eczanelerden sağlamak mümkündür,

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi