SAMOA

SAMOA
Başkent Apia
Nüfus 195.476
Konum Güney Pasifik
İklim Tropikal iklimin etkisi altındadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Samoa’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Samoa’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarı Humma aşısı (2020): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Son 10 yıldır yapılan düzenlemelerle ülkedeki sağlık sistemi göreceli olarak iyi durumdadır. Ancak kısıtlı olan ekipman ve tıbbi personel nedeniyle ağır operasyonlar gerçekleştirilememektedir.

Hastaneler

Hastane ve sağlık çalışanlarının sayısı ve imkanları oldukça sınırlıdır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

İlk teşhis ve tedavi ücreti için pratisyen hekime yaklaşık 70 ABD Doları, bir günlük tedavi ve gerekli testler dahil yatış ücreti olarak hastaneye yaklaşık 2.200 ABD Doları ödenmesi gerekmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Uluslararası sigorta şirketlerinden turistik ziyaretler için kısa süreli sağlık sigortası yaptırılması mümkündür.

İçme Suyu Temin Koşulları

İçme suyunun filtre edilmeden içilmemesi tavsiye olunmaktadır. Marketlerden hazır şişe suları temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Apia'da eczaneler bulunmakla birlikte, ellerindeki ilaç stoğu oldukça sınırlıdır. Dolayısıyla, ülkeye gelirken yolcuların beraberinde ihtiyaç duyulan miktar ve nitelikte ilaç getirmesinde yarar bulunmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba