SIRBİSTAN

SIRBİSTAN
Başkent Belgrad
Nüfus 7.182.862
Konum Avrupa
İklim Ülkenin geneline karasal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Sırbistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Sırbistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Yolcuların çoğu için önemli  bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (veterinerler, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Sırbistan’a uzun süren bir yolculuk yapacak veya bu ülkeye taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok. 

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Kamu hastaneleri asgari hizmet imkanlarına ve hijyen koşullarına sahiptirler. Yerli ve yabancı herkes, tüm hastanelerden aynı hizmeti alabilmektedir. Bunun yanı sıra özel poliklinikler de bulunmaktadır. Özel polikliniklerin başlıcaları arasında “Bel-Medic”, “Medix” ve “Dr. Ristiç” sayılabilir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Kamu hastanelerinde yabancılar için standart muayene ücreti 30-40 Avro civarındadır. Özel doktor muayenesi 50-60 Avro civarındadır. Hastanelerde günlük yatak ücreti rahatsızlığın türüne ve ihtiyaç halinde ameliyatın biçimine göre 30 ile 100 Avro arasında değişebilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Türkiye ile Sırbistan arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşması henüz yürürlüğe girmediği cihetle, vatandaşlarımız için bu aşamada bir sağlık sigortası uygulaması bulunmamaktadır. Şirketler aracılığıyla yaptırılacak özel sağlık sigortasının rayici aylık ortalama 60-70 Avro civarındadır. 

İçme Suyu Temin Koşulları

Piyasadan şişelenmiş içme suyu temininde sıkıntı bulunmamaktadır. Ayrıca şehir şebeke suyu da içilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İhtiyaca göre yerli ve yabancı hemen her türlü ilaç eczanelerden temin edilebilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017 Çarşamba

}