VENEZUELA

VENEZUELA
Başkent Caracas
Nüfus 28.946.101
Konum Tropikal Güney Amerika
İklim Venezuela tropikal iklim kuşağında yer almaktadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Venezuela’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Venezuela’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Venezuela’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Venezuela’ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2018):

Ülke giriş gerekliliğiBrezilyadan gelen ve Brazilya'daki  havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzeri yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası ülke giriş gerekliliği olarak  zorunlu istenmektedir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:  Var.

Sarıhumma aşısı aşağıda belirtilen yerler dışındaki  bölgelere  seyahat eden, 9 aylık ve üzeri  tüm yolcular için tavsiye edilir.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda  sarıhumma vakasının hiç bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği)  Aragua , Carabobo, Miranda, Vargas ve Yaracuy Eyaletlerin tamamı ve Distrito Federalı bölgelerine  seyahat edecek yolculara genellikle tavsiye edilmemekle beraber; bu bölgelere giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük  bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir. 

Güzergahları aşağıdaki yerlerle sınırlı olan yolculara ise  aşı önerilmez:  Merida,Trujillo ve Tachira Eyaletlerin 2300 m’den yüksekte olan tüm bölgeler ; Falcon ve Lara Eyaletleri; Margarita Adası; Başkent Caracas ve Valencia şehri. 

Sıtma (2018) :  Sıtma riski P. vivax (% 74.6) ve P. falciparum (% 25.4) kaynaklı olarak  Amazonas, Bolivar, Delta Amacuro ve Sucre eyaletlerinin bazı bölgelerinde yıl boyunca yüksektir. Zulia Eyaletinde risk ılımlıdır. Anzoategui ve Monagas eyaletlerinde risk düşüktür. P. falciparum sıtma riski çoğunlukla Amazonas (Alto Orinoco, Atabapo, Atures, Autana ve Manapiare), Bolivar (Angostura, Cedeno, El Callao, Gran Sabana, Heres, Piar, Rocio ve Sifontes). , Delta Amacuro ve Sucre (Benítez, Bermúdez, Cajigal ve Arismendi) bölgelerindeki belediyelerle sınırlıdır.

Sıtma riskli bölgelerin ziyaret edilmesi durumunda sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Ülkede eğitimsizlik, yoksulluk, altyapı ve su sorunları  gibi nedenlerle, özellikle şehirlerin gecekondu bölgelerinde salgın enfeksiyonlara dönem dönem rastlanmaktadır. Ayrıca sivrisinekler  ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadırlar.

Hastaneler

Devlet hastaneleri kaynak yokluğu ve mali sorunlardan dolayı gerekli hizmetleri çok düşük standartlarda vermektedirler. Özel hastanelerde hizmet devlet hastanelerine kıyasla daha iyi olmakla birlikte ülkede yaşanan ekonomik sorunlar ve kıtlıklar hastanelerdeki hizmet kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bunun yanısıra randevu alınan durumlarda dahi uzun süre sıra beklemek gerekebilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

 

Özel hastanelerdeki tedavi ücretleri, özellikle piyasada Dolar kullanımının yaygınlaşması ve ücretlerin Dolar cinsinden belirlenmeye başlamasıyla birlikte, Türkiye'deki özel hastanelerle kıyaslanabilecek düzeye ulaşmıştır. Yerel halkın ekonomik açıdan zayıf ve devlet yardımlarına muhtaç yaşayan kesimi için özel hastaneler maddi nedenlerle erişilemez konumdadır. Halkın yoğun olarak yararlandığı devlet hastaneleri ile sağlık ocaklarında ise tüm hizmetler ücretsizdir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede yaygın bir sağlık sigorta sistemi bulunmamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şebeke suyunun kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte marketlerden içme suyu temin olanağı mevcuttur. Evlere damacana ile su siparişi de verilebilmektedir ancak damacanaların filtrelenmiş şebeke suyundan doldurulması çok yaygındır.

İlaç Temin Koşulları

Son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlar ve kıtlıklar nedeniyle ülkede ağrı kesiciler dahil birçok ilacın temini oldukça zordur.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi