ZİMBABVE

ZİMBABVE
Başkent Harare
Nüfus 15.602.751
Konum Güney Afrika
İklim Tropikal/yarıtropikal özellik gösterir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar:  Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Zimbabve’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Zimbabve’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Zimbabve’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri  ve araştırmacılar gibi).

·  Zimbabve’ye uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği:  Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 9 aylık ve üzeri yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma(2019): Sıtma tehlikesi baskın olarak P. falciparum kaynaklı olarak  Kasım ayından Haziran ayına kadar,  1200 metrenin altında bulunan bölgelerde var olmakla beraber Zambezi Vadisi’nde tüm yıl boyunca sıtma tehlikesi vardır. Bulawayo ve Harare ’de sıtma tehlikesi önemsenmeyecek kadar azdır.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin  250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde  1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta  devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Başkent Harare'de birkaç devlet hastanesi bulunmakla birlikte koşulları kötüdür. Özel hastanelerin başında Avenues Clinic, St. Anne's Hospital, Trauma Center gelmektedir. Ancak bu hastanelerdeki hizmetin yeterliliği tartışmalıdır. Ayrıca, ayaktan tedavi için küçük çaplı klinikler ve doktor muayenehaneleri mevcuttur. Zimbabve'de sağlık hizmeti yetersizdir, ciddi rahatsızlık durumunda Güney Afrika Cumhuriyeti'ne veya ülkemize gidilmesi gerekmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Doktor muayenesi 40, klinik muayenesi ise 50 Dolar'dan başlamaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Devlet kontrolünde sigorta uygulaması yoktur. Özel sağlık sigortaları aylık 80-100 ABD doları primlerle yapılabilmektedir. Ancak sigorta sisteminin tüm imkânlarından yararlanabilmek için asgari süre prim ödeme mecburiyeti vardır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Kesinlikle şişe suyundan başka su içilmemeli, şişenin kapağının daha önce açılmamış olduğuna özellikle dikkat edilmelidir. Kaynatma ve kimyasal tablet kullanmak suretiyle suların dezenfekte edilmesi mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Genelde Güney Afrika ve Hindistan'dan getirtilen ilaçların şehirdeki eczanelerden temin edilmesi mümkündür. Sürekli kullanılması zorunluluğu olan bir ilaç alınıyor ise, bunun Türkiyeden yeterli miktarda getirilmesi düşünülmelidir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı