TANZANYA

TANZANYA
Başkent Dodoma
Nüfus 51.820.000
Konum Doğu Afrika
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri,  Tetanoz,  Polio( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

 

Hepatit A aşısı:  Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde kontamine su ve yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilmektedir.

 

Tifo aşısı: Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde  kontamine yiyecek ya da su ile tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

 

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas İhtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

 

Kuduz Aşısı: Kuduz, Tanzanya’da Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Birleşik Tanzanya Cumhuriyetine uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

 

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti, Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzerindeki yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istemektedir. 

 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Genellikle Yok.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda sarıhumma vakasının hiç  bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) Birleşik Tanzanya Cumhuriyetine  seyahat edecek yolculara genellikle tavsiye edilmemekle beraber;  Birleşik Tanzanya Cumhuriyetine  giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük  bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir. 

 

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı yıl boyunca tüm ülkede 1800 metrenin altında mevcuttur.

 

Sıtma riski bölgelere seyahatte sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak,

 

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

 

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

 

Hastaneler

Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde tam donanımlı bir hastane bulmak güçtür.  Maddi imkanları elverenler, cerrahi operasyonlar ve ağır hastalıkların tedavisi için Hindistan, Güney Afrika ve İngiltere' ye gitmeyi tercih etmektedirler.  Yabancılar tarafından ağır olmayan hastalıkların tedavisi için tercih edilen AMI Hospital kapanmış olup, aynı ekiple SALI International adında yeni bir hastane açılmıştır. IST Medical Clinic, Aga Khan, London Clinic ve Premier Care Clinic isimli hastaneler de tercih edilmektedir. Devlet hastanelerine sağlık ve hijen koşullarının yetersizliğinden dolayı gidilmemesi önerilir.

Acil yardım numaraları (Ambulans ihtiyacı için):

  • Knight Support Emergency Services: Sabit hat: +255 22 276 0087 - 9 Mobil hat: +255 (0) 744 777 100,
  • Aurora Ambulance: Mobil hat: +255 (0) 684 777 777, +255 (0) 656 666 666, +255 (0) 716 482 331

Tedavi ve Yatak Ücretleri

AMI Hospital, muayene ve konsültasyon için 30-50 ABD Doları ücret uygulamaktadır. Hastalığın niteliğine ve durumuna göre 15-50 ABD Doları arasında değişen tahliller yapılabilmektedir. Yatış gerektiren tedavilerde ise kalınan gün sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 500-750 ABD Doları toplamında hastane faturası ödenmektedir. Yatak ücretleri tek kişilik oda için gecelik 200 ABD Doları, iki kişilik oda için gecelik 100 ABD Dolarıdır.

IST Medical Clinic de aynı muayene ücretlerine sahip olmakla birlikte, anılan klinikte yataklı tedavi imkanı bulunmamaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Birleşik Tanzanya Cumhuriyetinde faaliyet gösteren sigorta şirketleri vasıtasıyla özel sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. Özel sağlık sigortası alanında en bilinen ve yaygın şirketler Strategis, Resolution, Jubilee, AAR’dir. Ödenen sağlık sigortası primleri, sigorta poliçesinin kapsamına ve sigortalının talebine bağlı olarak değişmektedir. Individual, bronze, silver, gold gibi farklı kapsamlı sağlık sigortası paketleri mevcuttur. En dar kapsamlı pakete ait yıllık sigorta ücreti 1000 ABD Dolarından başlamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti halkı açısından sağlıklı ve temiz içme suyu temin etmek oldukça güçtür. Kapalı şişe içme sularının tercih edilmesi gerekmektedir. Marketlerde satılan en güvenilir şişe suları "Kilimanjaro", "Cool Blue" ve "Azam-Uhai" markalarıdır. Çeşme suyunun kesinlikle içilmemesi önerilir.

İlaç Temin Koşulları

Türkiye’deki kadar geniş bir ağa sahip olmamakla birlikte, gerek hastanelerden gerek civardaki eczanelerden ilaç temin etmek mümkündür.

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba