SUUDİ ARABİSTAN

SUUDİ ARABİSTAN
Başkent Riyad
Nüfus 30.800.000
Konum Ortadoğu
İklim Yarı tropik bir iklim hüküm sürmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Suudi Arabistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Suudi Arabistan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas İhtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz,  Suudi Arabistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Suudi Arabistan’a  uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Menenjit Aşısı: Yolcular seyahat öncesi 10 gün veya daha önceden quadrivalan (A/C/Y/W-135) meningokok menenjiti aşısı ile aşılandıklarını belgelemelidirler. 

Sarıhumma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzerindeki yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer Ülke Gerekliliği (2019): 

Meningokok menenjit:

Umre, Hac ya da Hac bölgelerinde mevsimlik işler için gelen yetişkinlerin ve 2 yaşından büyük çocukların, Suudi Arabistan'a planlanan varıştan en az 10 gün önce uygulanmış dört değerlikli (quadrivalent) (ACYW) meningokok aşısı ile aşılandığını gösterir geçerli bir aşı sertifikası sunmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki aşılardan BİRİ ile aşılanmış olmak kabul edilir:

•           Son 3 yıl içerisinde Quadrivalent (ACYW) polisakkarit aşısı.

•           Son 5 yıl içerisinde Quadrivalent (ACYW) konjuge aşı.

Mevcut bilimsel kanıtlar, konjuge aşıların 55 yaş üstü olanlar için güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Hacıların ülkelerindeki sağlık yetkilileri, hacılarını gerekli geçerlilik süresi içerisinde aşılamayı sağlamalı ve aşı türünün aşı sertifikasında açıkça gösterildiğinden emin olmalıdır. Aşı tipi sertifikada belirtilmemişse, sertifika 3 yıl boyunca geçerli olacaktır.

Quadrivalent (Dört değerlilikli) (ACYW) konjuge aşı ile aşılanma aşağıdaki durumlar için de gereklidir:

•           Yerli hacılar.

•           İki kutsal şehrin sakinleri (Mekke ve Medine).

•           Sağlık kurumlarındaki personel de dahil olmak üzere, hacılar ile temasa geçebilecek herhangi bir kişi ve diğer yetkililer.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, gerekli görüldüğü takdirde bazı yolcular için giriş noktalarına profilaktik antibiyotik vermeyi tercih edebilir.

Çocuk felci (Polio):

Aktif poliovirüsü iletimi olan bölgelerden (yani, vahşi veya aşıdan türetilmiş bir poliovirüsün aktif geçişi olanlardan) ve çocuk felcinin yeniden görülme riski bulunan ülkelerden gelen yolcuların geçerli bir çocuk felci aşısı sertifikası vermeleri gerekmektedir. 

Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mozambik, Myanmar, Nijer, Nijerya, Pakistan, Papua Yeni Gine, Suriye , Somali ve Yemen'den gelen yolcular, aşağıdaki aşıların en az biriyle aşılandıklarını kanıtlamalıdır:

•           Son 12 ay içerisinde ve varıştan en az 4 hafta önce uygulanmış en az bir doz bivalent oral polio aşısı (OPV)  veya

•           Son 12 ay içerisinde ve varıştan en az 4 hafta önce uygulanmış en az bir doz inaktif polio aşısı (IPV) .

Afganistan, Myanmar, Nijerya, Pakistan, Papua Yeni Gine, Suriye Arap Cumhuriyeti, Somali ve Yemen'den gelen yolculara da sınırda Suudi Arabistan'a giriş noktalarında bir doz OPV uygulanacaktır.

Sıtma (2019): Ülke sıtma için  elimine  öncesi aşamadadır. Yerel bulaşma  sadece Yemen sınırındaki köylerde (Asir ilinin yüksek irtifa alanları dışında) ağırlıklı olarak P. falciparum  kaynaklı olarak ve özellikle Eylül-Ocak ayları arasında bildirilmektedir. Enfeksiyon oranı 100.000 kişide  0.3 vakadan daha azına düşürülmüştür. Mekke ve Medine şehirlerinde herhangi bir risk yoktur.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Bu ülkeye seyahat eden kişilerin "Mers-CoV Hastalığı" için gerekli sağlık tedbirlerini almaları önerilir.

Mers-COV Hastalığına İlişkin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri için tıklayınız.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Hastaneler, genel olarak temiz ve yeterli donanıma sahiptirler. Devlet hastanelerinin yanısıra özel hastane, muayenehane ve klinikler de mevcuttur. Altyapı iyi olmakla birlikte, doktorların niteliği tartışmalıdır. Hastane personelinin büyük bölümü çeşitli ülkelerden (Filipinler, Mısır, Yemen, Ürdün gibi) gelen yabancılardan oluşmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Uzman doktor muayene ücreti 100-200 Suudi Arabistan Riyali (SAR), özel hastanede tedavi amacıyla günlük yatma bedeli 2000 SAR, yoğun bakım ünitesinde bir günlük kalma ücreti 5000 SAR'dır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası ile ilgili olarak ülkede çalışan yabancı işçiler için yapılan düzenlemeyle, yurtdışından gelen her yabancı işçinin sağlık sigortasının da yaptırılması şartı getirilmiştir. Sigorta primleri kapsadığı tedavi/ muayene olunabilecek hastane gibi, koşullar gibi sigortanın kapsamına göre 470 SAR ile 3000 SAR arasında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede içme suyu temininde bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bazı Türk markaları da dahil olmak üzere birçok markada içme suyu mevcuttur. Musluk suyu deniz suyunun arıtılmasıyla elde edildiğinden içim ve yemeklerde kullanım için uygun değildir.

İlaç Temin Koşulları

Genel itibariyle ilaçlara erişim mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi