BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ
Başkent Abu Dhabi
Nüfus
Konum Ortadoğu
İklim Ülkenin tamamında kurak iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Birleşik Arap Emirlikleri’nde yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Birleşik Arap Emirlikleri’nde kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde, küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Birleşik Arap Emirlikleri’nde köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

· Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak(kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Birleşik Arap Emirlikleri’ne uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 9  ay ve üzerindeki yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Bu ülkeye seyahat edecek kişilerin "Mers-CoV Hastalığı" için gerekli sağlık tedbirlerini almaları önerilir.

Mers-COV Hastalığına İlişkin Dünya Sağlık Örgütü Önerileri için tıklayınız.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronovirüs (COVID-19) vakaları görülmüştür (Bilgi için tıklayınız)

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Sheikh Khalifa Medical City: Tel +971 (2) 610 20 00 Devlet hastanelerinde BAE vatandaşları için sağlık hizmetleri ücretsizdir. İkamet izni alan yabancılar, meslek grupları ve gelirlerine göre belirli bir ücret karşılığı sağlık sigortası yaptırılmakta ve hastanelerin bir kısmından ilave bir bedel ödeyerek yararlanabilmektedirler. Abu Dabi’deki en donanımlı hastane Sheikh Khalifa Medical Center’dır. Esas olarak Emirati vatandaşlarına hizmet veren hastanede, özel talep veya referans ile, diplomatik temsilcilik mensupları da muayene olabilmektedirler. Ancak, anılan hastaneden randevu almak güçtür, ayrıca en basit muayene dahi kayıt ve diğer işlemler dolayısıyla, çok vakit almaktadır. Yine de acil durumlar için başvurulabilecek en kapsamlı acil servis bu hastanede olup, acil vakalarda tüm başvurular kabul edilmektedir. Abu Dabi’nin biraz dışında yeralan Al Mafraq Devlet Hastanesi de ikinci büyük sağlık kuruluşudur. Ayrıca, sadece askerlere hizmet veren Zayed Military Hospital’de, ücret karşılığı, diplomatik misyon temsilcileri de muayene olabilmektedir. Devlet hastanelerinin yanısıra, Abu Dabi’de çeşitli özel hastane, muayenehane ve klinikler de mevcuttur. Son olarak Burjeel Hospital adı altında lüks bir özel hastane açılmıştır. Öte yandan, tam teşekküllü hastane kategorisindeki Cleveland Clinic’in inşası tamamlanmış olup, 2014 yılı sonunda hizmete gireceği açıklanmıştır. Hastanelerdeki doktorların çoğunluğu Mısırlı, Hintli, Pakistanlı, Sudanlı, Suriyeli, Ürdünlü ve Filistinli'dir. Geniş mali imkanlara sahip yerli halk, daha ziyade Avrupa/Amerika veya Tayland’da tedavi görmeyi tercih etmektedir. Ülkedeki sağlık tesis ve hizmetleri, özel teknoloji ve hüner gerektiren büyük ve karmaşık hastalıkların tedavisi ve ameliyatı için elverişli değildir. Bazı doktorların mesleki ehliyetleri konusunda tereddütler bulunduğu dile getirilmektedir. Bu itibarla, vatandaşlarımız ciddi sağlık sorunlarında daha ziyade ülkemizdeki hastaneleri tercih etmektedirler.

Al Noor Hospital (14 şubesi bulunmaktadır): 800 2 6422

Burjeel Hospital: +971 (2) 508 5555

Cleveland Clinic-Abu Dhabi: +971 (2) 659 0200 ve 800 8 2223

Gulf Diagnostic Center: Tel + 971 (2) 665 80 90 ve +971 (2) 417 7222

NMC Hospital: +971 (2) 633 2255

Sheikh Khalifa Medical City: +971 (2) 610 20 00 ve +971 (2) 819 00 00

SEHA adlı Birleşik Arap Emirlikleri Sağlık Bakanlığına bağlı merkezlerde ve bazı özel kliniklerinde aile hekimleri vardır.

Cure, Gulf Diognostic Center, Burjeel Hospital gibi özel hastane ve kliniklerde çocuk doktorları bulunmaktadır.

Diş tedavi ücretleri ülkemize göre daha pahalı olup, American Dental Center başta olmak üzere, çok sayıda özel diş kliniği bulunmaktadır.

NMC Hospital, Cure, Gulf Diognostic Center, Burjeel Hospital, Al Noor Hospital gibi özel hastane ve kliniklerde göz bölümleri vardır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, ürologlar, fizyoterapistler Cure, Gulf Diognostic Center, Burjeel Hospital, Al Noor Hospital ve German Medical Center (fizyoterapi) gibi özel hastane ve kliniklerde bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ve yatak ücretleri genel olarak yüksektir. Doktor muayene ücretleri, uzmanlık alanı ve doktorun niteliğine göre 50-200 ABD doları arasında değişmektedir. Özel hastanelerdeki yatak ücretlerinin geceliği 150-250 ABD doları arasında değişmekte, ilaç ve diğer masraflar ayrıca tahsil edilmektedir.

Sigortası olmayan kişilerin yaşadıkları acil durumlarda, bir gecelik hastane yatak ücreti ve operasyon içermeyen basit tedavi için (ilaç, serum, yarayı temizleme vb.) toplamda yaklaşık 2.750 ABD doları ücret talep edilebilmektedir. Bu çerçevede, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan vatandaşlarımızın sağlık sigortası yaptırmaları, BAE’ye turist olarak ya da kısa süreli seyahat edecek vatandaşlarımızın da kalış sürelerinin tamamını kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırmaları önem arzetmektedir.

Sayıları çok fazla olmamakla birlikte, daha ziyade Dubai’de Türk hekim veya Türkiye’de eğitim almış ve Türkçe konuşabilen hekimler de bulunmaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler 

Ülkede zorunlu sağlık sigortası uygulaması bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası sağlayan şirketler de vardır.

İçme Suyu Temin Koşulları 

İçme suyu, plastik damacanalar (tanesi 2,5 Dolar) ya da 1.5 litrelik pet şişeler (12 şişelik kutusu 3.5 Dolar) ile temin edilebilmektedir. Damacana su, düzenli aralıklarla evlere ulaştırılmakta; pet şişeler ise, bakkal ve süpermarketlerden satın alınabilmektedir. Musluk suyu içilmemektedir. Türkiye'den ithal edilen çeşitli firmaların pet şişe suları da mevcuttur.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde genel olarak sıkıntı yaşanmamakla birlikte, fiyatlar dünya standartlarının üzerindedir. İlaç çeşitliliği kısıtlı olabilmekte, zaman zaman Türkiye’deki ilaçların aynıları bulunamamaktadır.

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi