YEMEN

YEMEN
Başkent San’a
Nüfus 23.580.000
Konum Ortadoğu
İklim Ülkede çöl iklimi etkilidir

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Yemen’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Yemen’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Yemen’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir.  Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetler de bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri  ve araştırmacılar gibi).
  • Yemen’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiç bir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşı sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2018): Sıtma tehlikesi baskın olarak P. falciparum kaynaklı yıl boyuca ağırlıklı olarak Eylül-Şubat arasında ve 2000 metrenin altında bulunan bölgelerin tamamında vardır. Başkent Sana’da sıtma tehlikesi yoktur, Socotra Adası’nda ise sınırlıdır .

Sadece  Scotra Adasına yapılacak  seyahatlerde  sivrisinek ısırıklarına karşı önlemler yeterlidir.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone / Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Bu ülkeye seyahat eden kişilerin "Mers-CoV Hastalığı" için gerekli sağlık tedbirlerini almaları önerilir.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Ülke genelinde mevcut sağlık imkanları çok ciddi oranda yetersiz olup, halkın sağlık olanaklarından önemli ölçüde yoksun olduğu bilinmektedir. Hastanelerde genelde teşhis ve tedavi imkanları sınırlı, hasta bakımı ve temizlik koşulları asgari standartların altındadır. Başkent Sana’da özel Saudi-German Hastanesi ve Bilim Teknoloji Hastanelerinin koşulları nispeten iyi durumdadır. Çeşitli rahatsızlıklar için anılan hastanelere başvurulabilir, ancak önemli rahatsızlıklar için Türkiye’de tedavi daha yararlı olacaktır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastanelerinde yatak ücreti olarak 250(2.5 TL) riyal gibi cüzi bir ücret alınmaktadır. Özel hastanelerde ise yatak ücretleri 10000-40000 riyal arasında değişmektedir. Özel hastanelerde tedavi ücreti 1500-2000 riyal arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Yemen’de zorunlu sağlık sigortası uygulaması mevcuttur. Yıllık minimum 400 dolar sigorta prim ödemesi vardır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir dışında ve içinde içme suyuna dikkat edilmelidir. İçme suyu olarak sadece pet şişelerde satılan suların kullanılması, acil durumlarda suyun mutlaka kaynatılarak ve/veya filtre edilerek içilmesi gerekmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Başkent Sana'da çoğu ilaç bulunmaktadır. Bununla birlikte, devamlı kullanılan ilaçların, ülkeye gelirken yeterli miktarda getirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlaç Temin Koşulları

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020 Salı